Sklep charytatywny

Dajesz, nabywasz, wspierasz, ochrona środowiska

Sue Ryder założyła pierwszy sklep charytatywny w Polsce w 1992 roku, rok po rejestracji polskiej Fundacji. Początkowo mieścił się w Domach Centrum w Warszawie przy ul. Widok, a obecnie działa na ul. Bagatela. Fundacja otworzyła również siedem innych sklepów w Warszawie (2 w Śródmieściu – włączając Westfield Arkadia, na Bielanach, Mokotowie, Woli i Żoliborzu) oraz jeden w Szczecinie. Sklepy te odgrywają kluczową rolę w działalności Fundacji, umożliwiając pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym oraz rozwijając organizację.

Nieprawdopodobne, ale idea sklepu charytatywnego Sue Ryder nie zmieniła się od 70 lat, choć zyskała nowe formy i oprawę. W Polsce pozostajemy wierni tym ideałom. Przede wszystkim zyski ze sprzedaży są przeznaczane na pomoc potrzebującym, zgodnie z pierwotnym zamysłem fundatorki. Cały proces opiera się na darowiznach od osób, które nie potrzebują już swoich przedmiotów – często wysokiej jakości i w doskonałym stanie. Dla darczyńców, często jest to oczyszczający oddech świeżego powietrza podczas charytatywnego opróżniania szafy. Kupujący z kolei mają dostęp do wysokiej jakości asortymentu w przystępnych cenach. Nie zapominajmy także o środowisku, ponieważ ponowne wykorzystanie rzeczy oznacza ograniczenie produkcji nowych i generowanie mniej odpadów. To czysty przykład gospodarki o obiegu zamkniętym.

Sklepy charytatywne pokazują, że zakupy mogą mieć inny wymiar, że konsumpcja nie musi przysłaniać ludziom potrzebującym. To jest możliwe do połączenia! W rozmowach z darczyńcami i klientami łatwo zauważyć, że świadomość pomagania jest dla nich ważna i doceniają taką formę wsparcia. Pomimo ograniczonych zasobów, mimo wyścigu po różne dobra, ludzie mają głęboko zakorzenione pragnienie dzielenia się. Sklepy charytatywne pięknie podkreślają te najlepsze cechy i są ważnym elementem naszej działalności.